Kto może być pełnomocnikiem w sprawach cywilnych?

 W swojej praktyce czasem mam do czynienia z sytuacją, że klienci przynoszą pełnomocnictwa od innej osoby, z których wynika, że są pełnomocnikami i chcą udzielić od  dalszego pełnomocnictwa już profesjonalnemu pełnomocnikowi, tj. adwokatowi czy radcy prawnemu. Należy pamiętać jednak o treści art 87 par 1 k.p.c. zgodnie z którym „Pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia”.

W dniu dzisiejszym chciałabym rozważyć fragment przepisu w zakresie udzielania pełnomocnictwa członkowie rodziny. Należy pamiętać, że nie każdy członek rodziny może być pełnomocnikiem w sprawie, której nie jest stroną. Pełnomocnictwo do sprawy strona może udzielić jedynie rodzicowi, małżonkowi, rodzeństwu lub swoim zstępnym czy przysposobionym. Nie jest przykładowo możliwe pełnomocnictwo do sprawy dla dziecka rodzeństwa, kuzynów, kiedy nie są oni stroną postępowania.

Reklamy

The URI to TrackBack this entry is: https://prawocywilne.wordpress.com/2013/10/23/kto-moze-byc-pelnomocnikiem-w-sprawach-cywilnych/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: